Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΩΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΑΞΙΩΝ: ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΞΙΑΚΟΥ ΤΗΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ - EUENIC2024

ΣΧΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ - Τμήμα Κοινωνιολογίας
27 Ιουν 2024 έως 29 Ιουν 2024
Λέσβος

To Θερινό Σχολείο με τίτλο «‘Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΩΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΑΞΙΩΝ: Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΞΙΑΚΟΥ ΤΗΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ » που θα πραγματοποιηθεί τον στις 27-29.06. 2024 στη Μυτιλήνη, έχει ως στόχο την ανάδειξη της σημασίας του της Ευρωπαϊκής Ένωσης ως παγκόσμια δύναμη αξιών και  φορέας κανονιστικής ισχύος τόσο στις πολιτικές διεύρυνσης της Ε.Ε όσο και στην εμβάθυνση, στην παγίωση και στην περαιτέρω καλλιέργεια της δημοκρατίας, του κράτους δικαίου και του σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στις υποψήφιες προς ένταξη χώρες αλλά και με τρίτες χώρες.

Το πρόγραμμα του Θερινού Σχολείου “EUENIC 2024”  υποστηρίζει και ενισχύει το πεδίο των ευρωπαϊκών μελετών, καθώς περιλαμβάνει τη μελέτη της ΕΕ στο σύνολό της, με ιδιαίτερη έμφαση στη διαδικασία ολοκλήρωσης και Διεύρυνσης της ΕΕ, με έμφαση στις εξωτερικές πτυχές της. Η δομή του προωθεί την καλύτερη γνώση της αρχιτεκτονικής της διακυβέρνησης της ΕΕ, της ιστορικής της διαδρομής  και της σύνδεσης της  με τις χώρες που βρίσκονται σε διαδικασία προσχώρησης, στις εξωτερικές δράσεις της ΕΕ, στη δημιουργία ευρωπαϊκής ταυτότητας και στις πολιτικές της ΕΕ, όσον αφορά στις προτεραιότητες της ευρωπαϊκής  Επιτροπής για το 2019-2024.

Το Θερινό σχολείο θα παρέχει διαφορετικές μεθόδους διδασκαλίας, αποτελούμενες κυρίως από δραστηριότητες (σεμινάρια, εργαστήρια, συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης, κλπ.). Ο κύριος στόχος του είναι να παρέχει μια εις βάθος ανάλυση τόσο της σημασίας  της «χρήσης» της διεύρυνσης στον ευαίσθητο χώρο των Δυτ. Βαλκανίων, όσο και ως μέσου για την προαγωγή του αξιακού συστήματος της ΕΕ στον ευρύτερο κόσμο (όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 3 της Συνθήκης της Λισσαβώνα) αλλά και μια από τις προτεραιότητες της Ε.Ε.

Η ομάδα των συνεργαζόμενων καθηγητών/τριων και διδακτόρων έχει άριστη διδακτική και πλούσια ερευνητική εμπειρία σε αυτόν τον τομέα, που αποτελεί άλλωστε εγγύηση για την επιτυχία των στόχων του Θερινού Σχολείου. Αυτό το θερινό σχολείο προσφέρει  3 ECTS στους συμμετέχοντες που θα ολοκληρώσουν το πρόγραμμα και τη διαδικασία των τελικών εξετάσεων.